Autor:
• czwartek, lutego 26th, 2015

Ostatnio zwrócono mi uwagę, że na moim małym blogu nie ma ostrzeżenia o używaniu plików cookies. Ano nie ma. Od kilku miesięcy powtarzam sobie, że jak będę miał chwilę, to na zasadzie „Dura lex, sed lex” gdzieś taką informację dopiszę – ale jakoś się nie składa… W każdym razie osobie, która niemal zażądała tego ode mnie, roześmiałem się serdecznie w twarz.

Dzieciaku…

Po pierwsze, procesor twojego peceta ma szereg oficjalnie nieudokumentowanych instrukcji. Wszyscy to wiedzą, a np. taki Intel tłumaczy, że to tylko do celów diagnostycznych, i że nie ma sensu udostępniać ich programistom, bo w następnej generacji procesorów funkcje te mogą zostać usunięte. Tak, jasne. Moim osobistym zdaniem przy obecnym stanie techniki ukryte instrukcje to pikuś, bo można ukrywać całe rejestry. A taki ukryty rejestr, choćby 4-bitowy, potrafi wiele. I nie mówię tu wyłącznie o procesorze płyty głównej, bo równie dobrze może to być procek np. karty graficznej.

Po drugie, głównie dzięki Panu Snowdenowi wiemy, że wiodący producenci dysków twardych wyposażają te urządzenia w ciekawe funkcje sprzętowe. Dyski te współpracują z jeszcze bardziej ciekawym oprogramowaniem, które przy zmianach i formatowaniu partycji przenosi się do ukrytej pamięci takiego dysku, a potem wraca do nowo zainstalowanego systemu.

Po trzecie, twój dostawca internetu zgodnie z nałożonymi na niego wymogami prawa, przechowuje dane wszystkich twoich ruchów w sieci. Przez ile czasu? U nas obecnie chyba przez 2, czy 3 lata (nie pamiętam dokładnie). Dane te są bez krępacji przekazywane wszelkim służbom, które o nich pomyślą.

I co? Czy w świetle powyższego nadal czujesz, że otrzymanie głupiego ostrzeżenia, że strona używa prostej jak tory do Połczyna technologii ciasteczek, rozwiązuje sprawę twojego bezpieczeństwa? Otóż w żadnej sieci teleinformatycznej nie istnieje coś takiego jak bezpieczeństwo. Poniekąd sprytne wynalazki w stylu TOR też są do złamania, nawet jeżeli nie jakimś zmyślnymi algorytmami, to po prostu brutalnie śledzącą mocą obliczeniową. To żadna magia, to tylko technika.

Wyślij na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • MySpace
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • email
Kategorie: Różne | Tagi:
Możesz śledzić komentarze do tego wpisu przy pomocy RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

Komentowanie zamknięte.