Archive for ◊ lipca, 2014 ◊

Autor:
• poniedziałek, lipca 28th, 2014

Wpadła mi wczoraj w ręce książka „Długi Marsz”. Są to wspomnienia Sławomira Rawicza z ucieczki z gułagu, której dokonał w 1941 r. wraz z kilkoma innymi więźniami. Wg. tej relacji chłopaki zasuwali na piechotę gdzieś ze głębi wschodniej Syberii, koło Bajkału, przez Mongolię, Chiny (pustynię Gobi), Himalaje, aż do Indii. Z racji spokojniej niedzieli książkę połknąłem na raz tym bardziej, że ostatnio żywo interesuję się Syberią. Od jakiś dwóch lat gdzieś w okolicach tyłu głowy niejasno majaczy mi pomysł pomoczenia nóg w Bajkale i systematycznie chłonę tę tematykę.

Sytuacje i opisy jakie zastałem w „Długim Marszu” od początku nie trzymały się kupy. Za lekko i za łatwo im się szło. Tzn. mamy dramatyczne opisy głodu, chłodu i niedostatku, ale ile km trudnego terenu jest w stanie szybko pokonać człowiek, nawet nadzwyczajnie zdeterminowany? Wg. relacji uciekinierzy mieli takie tempo, że Justyna Kowalczyk wysiada przed pierwszym zakrętem.

Brałem to wszystko jednak za dobrą monetę uważając, że dobrą opowieść można nieco ubarwić. Przełknąłem nawet przeprawę przez Gobi – pewnie dlatego, że nie chciało mi się liczyć ile dni wytrzymywali bez wody, choć może powinienem. Aż dotarli do himalajów, gdzie (jak odniosłem wrażenie) jeszcze przyspieszyli powodując, że te niedostępne góry zaczęły jawić mi się pagórkami za stodołą. Opis spotkania z Yeti, był już tylko wisienką na torcie.

A dzisiaj z ciekawości poczytałem sobie o panu (celowo z małej) Rawiczu i całej tej historii. I okazało się, że to zwykła blaga, bujda na resorach i bajka dla grzecznych dzieci. Szczegóły pominę, kto chce znajdzie sobie w sieci – tutaj tylko przestrzegę: omijajcie ten utwór z daleka.

Badając temat przy okazji dowiedziałem się, że na podstawie tej książki powstał w 2010 r. hollywoodzki film „The Way Back” (Polski tytuł: „Niepokonani”) z Edem Harrisem, Colinem Farrellem i innymi niezłymi aktorami w obsadzie. Jeszcze nie widziałem…

Kategorie: Różne | Tagi: ,  | Nie można komentować
Autor:
• niedziela, lipca 06th, 2014

Regaty w czasie obchodów Dni Morza 2014 (w Szczecinie). Baaardzo mi się podobało 🙂

Kategorie: Foto | Tagi: , ,  | Nie można komentować