Autor:
• czwartek, maja 22nd, 2008

Przyjaciel zapodał mi dzisiaj link do poniższego filmu (dziękuję Krzysiu). Sprawa ataku na U.S.A. z 11 września 2001 r. ciągle wraca i na pewno wracać będzie jeszcze długo.

.

.

Osobiście, wszelkie teorie spiskowe z definicji traktuję jako fiction bez grama since i ten film nie jest wyjątkiem. Z medialnego chaosu jaki powstaje przy lada wydarzeniu, łatwo wyłowić różnorodne zlepki informacji i złożyć z nich wygodne dla siebie i mające wszelkie cechy wysokiego prawdopodobieństwa twierdzenie. Wszyscy z resztą wiemy, że jest to sposób pracy większości dziennikarzy (choć lepsze by tu chyba było słowo „szmaciarzy”). Film ten nie jest wyjątkiem od tej reguły, ale warto na niego popatrzeć, choćby z przymrużeniem oka, bo zrobiony jest ciekawie.

.

Po obejrzeniu nasunęły mi się dwie refleksje:

1) Ponieważ oficjalnie wiadomo, że wywiady kilku państw ostrzegły jankesów o tym ataku, wiedzę o nim miało z różnych źródeł wielu ludzi i to na tyle wiarygodnych, że na ich podstawie tuż przed 11 września dokonano szeregu transakcji finansowych (w tym ubezpieczeniowych) na pękate wagony dolarów – dlaczego władze USA całkowicie zignorowały te ostrzeżenia? W to, że specjalnie ustawiły się do odstrzału nie uwierzę. Już prędzej podejrzewałbym, że po prostu ktoś z administracji stanów bał się podjęcia trudnej decyzji i politycznych konsekwencji na jakie by się naraził, gdyby do ataku jednak nie doszło. W takim wypadku całe zdarzenie byłoby jeszcze jednym dowodem na to, że biurokracja może być groźniejsza od terroryzmu.

.
2) Drugą sprawą jest ten nieszczęsny atak na Pentagon. Nawet abstrahując od treści filmu, informacje jakie władze USA udostępniły w sprawie ataku na Pentagon są niespójne i nijak się mają do oficjalnego wyjaśnienia z rejsowym samolotem. Myślę, że z czasem ujawnianych będzie coraz więcej, zatajonych obecnie dla dobra działań operacyjnych, informacji. Wiele wątpliwości o których mowa w filmie zostanie wyjaśnionych, bez tajemniczej otoczki spisku. Tym nie mniej, na dzień dzisiejszy tłumaczenia te wydają się powrozem szyte.

.

Chętnie przeczytałbym książkę o fabule:

Władze USA otrzymują z kilku źródeł wiarygodne informacje o planowanym ataku. Jednak postawiona wysoko w administracji osoba odmawia wszczęcia działań prewencyjnych, bo pomysł uważa za niedorzeczny i boi się, że jeżeli do ataków nie dojdzie, przekreśli to jej polityczną karierę. Sygnały o przygotowaniach do ataku oficjalnie wędrują do szuflady, a nieoficjalnie wyciekają do tzw. „sektora prywatnego”, czyli kilku starszych jegomości, którzy trzymają w kieszeni całą gospodarkę USA. Ci postanawiają tak ustawić interesy, żeby w razie gdyby atak nastąpił, nic nie stracić. Niektórzy z nich postanawia dodatkowo na tym ataku zarobić i w tym celu ustawiają odpowiednie transakcje finansowe i ubezpieczeniowe oraz przy pomocy swoich agentów sabotują wszelkie próby pracowników administracji USA niższego szczebla, próbujących wyciągnąć sprawę z szuflady na światło dzienne. Informacja o ataku dociera również do wojskowych, którzy nie wierzą w możliwość zamachu, ale walcząc z cięciem funduszy na armię postanawiają „podmontować się” pod ostrzeżenia i przeprowadzić taki zamach na samych siebie, by mieć argumenty przy planowaniu wydatków na obronność i wojny prewencyjne. Mają jednak na tyle przyzwoitości, że postanawiają zaatakować jakiś obiekt wojskowy, a najlepszym wyborem pod względem spektakularności jest Pentagon (najważniejszy obiekt wojskowy i w „bezpiecznym centrum” kraju). Rozpoczynają przygotowania w tym przebudowę i wzmocnienie budynku. Następuje atak. Administracja kraju jest zaskoczona i spanikowana, wojskowi są zaskoczeni i spanikowani, społeczeństwo jest zaskoczone i spanikowane – totalny chaos w którym jedynie „sektor prywatny” spokojnie sączy drinki i oblicza zyski…

.

Wyślij na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Twitter
  • MySpace
  • Google Bookmarks
  • Śledzik
  • email
Możesz śledzić komentarze do tego wpisu przy pomocy RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.

2 komentarze

  1. Co to za szablon ktory uzyles na swoim blogu ? Mozesz podac nazwe ?

  2. Masz w stopce (Skórka bloga od): mg12