Dnia pewnego, przejeżdżając przez las drogą z Tychowa do Białogardu (zachodniopomorskie), zauważyłem tabliczkę: “Do obozu jenieckiego”. Mignęła mi przez moment i bardzo zaciekawiła, bo nie wiedziałem, że w tamtych okolicach był jakiś obóz. No i czyj obóz? Dla kogo? Niemiecki stalag? A może ruski dla niemców? Akurat wtedy nie miałem czasu na zawrócenie i odwiedzenie tego miejsca, ale obiecałem sobie, że nie odpuszczę sprawy. No i faktycznie – funkcjonował tam “Stalag Luft IV” dla zestrzelonych alianckich lotników. Szczegółów można poszukać w sieci. Ja dodam tylko z pamięci, że obóz założono w 1944, zgromadzono tam około 10 tys. luda – z czego 8 tys. to amerykanie, 1 tys. anglicy, a pozostały tysiąc – inne nacje. Likwidując obóz przed nacierającą krasnają armią, niemcy zafundowali im prozdrowotną wycieczkę w głąb rzeszy – prawie 1 tys. km z buta, bodaj do Hanoveru (co ciekawe, przez Świnoujście).
Tydzień po zauważeniu przeze mnie rzeczonej tabliczy, wybrałem się tam motocyklem. Niestety, nie przewidziałem, że to będzie ostatni dzień jednego z długich weekendów (po Bożym Ciele) i Białogard, przez który musiałem przjechać, będzie kompletnie zakorkowany wracającymi znad morza poznaniakami i ślązakami. Akurat jechałem chopperem i ciężko się było przyciskać pomiędzy autami. W efekcie na pierwszym rondzie i zawróciłem do domu i znowu odłożyłem wizytę.
W kolejny weekend nie miałem już problemów z dojazdem. Dokładną lokalizację miejscówki łatwo znaleźć na Googlemaps. Niestety, z obozu na 10 tys. chłopa nie pozostało nic. Stoją tylko trzy niewielkie pomniki, a dookoła zwykły las. Wystarczy jednak rzut oka na laserowe odwzorowanie rzeźby terenu (widok dostępny np. na geoportal.gov.pl) i wciąż widać jak obóz był usytuowany, w których miejscach stały baraki i inne budynki. Obecne pomniki ustawione są mniej więcej w środku “ośrodka”.
Poniżej kilka fotek, jak to teraz wygląda.